Beko Front Load Washing Machine(16 KG) WTE12746X0
Beko Freestanding 12kg Front Load Washer
SKU:
WTE12746X0
Categories: Beko, Home Appliance, Washer & Dryer
Description
- ProSmart Inverter Motor : Yes
- Display Type : Digital Display
- Number of Main Programmes : 15
- Maximum Speed(RPM): 1400
- Inner Drum Material : Stainless Steel, AquaWave
- Daily Express / Express Super Short : Yes
- Bluetooth® Connetivity : Yes (Home Whiz)
- Hygiene+ Program : Yes
- Dark Care / Jeans : Yes
- Outdoor / Sport : Yes
- StainExpert: Yes
- Gentle Care : Yes
- Fast+ Function : Yes
- Downloaded Program : Yes
- Woollens / Hand Wash : Yes
- Woolmark® Apparel Care : Yes
- Spin Level : Up to 1400 Rpm
Additional information
| MOTOR WARRANTY | 12 Years |
|---|---|
| Standard Warranty (Year) | 1 Year |
| Color / PLUG | White/UK |
| Packaging Type | Shrink |
| Packed Dimension (H x W x D) | 88 x 65 x 68 cm |
| Product Dimension (H x W x D) | 84 x 60 x 67 cm |
| Net Weight/ Gross Weight (± 4 kg) | 77 / 78 kg |
| Total Power (W) | 2200 W |
| Voltage/Frequency | 230 V/ 50 Hz |
