Beko 80liter Vertical Water Heater BWH80EUC
Beko 80 L Storage Water Heater (Vertical)
SKU:
BWH80EUC
Categories: Bathroom, Beko, Water Heater
Description
- Storage Tank : 80 L
- Heating Power : 2000 W
- Stainless Steel heating element
- Control : Mechanical
- LED Light Indicator
- Adjustable Water Temperature Meter
- Eco Mode
- Safety Pressure Valve IX4 Water Proof
- Dry Heating Prevention system
Additional information
| Standard Warranty (Year) | 1 year |
|---|---|
| Special Warranty (Year) | 5 years warranty on tank |
| Description | 80 L Storage Water Heater (Vertical) |
| Color | White |
| Plug type | NA |
| Specifications | Storage Tank : 80 L Heating Power : 2000 W Stainless Steel heating element Control : Mechanical LED Light Indicator Adjustable Water Temperature Meter Eco Mode Safety Pressure Valve IX4 Water Proof Dry Heating Prevention system |
| Packaging Type | Carton |
| Packed Product Dimension (H x W x D) | 79.4 x 52.8 x 49.8 cm |
| Product Dimension (H x W x D) | 74.5 x 45 x 45 cm |
| Net Weight (kg) | 25.8 |
| Voltage/Frequency | 220-240 V ~ 50 Hz |
