Beko 50liter Vertical Water Heater BWH50EUC
Beko 50L Storage Water Heater (Vertical)
SKU:
BWH50EUC
Categories: Bathroom, Beko, Water Heater
Description
- Storage Tank : 50 L
- Heating Power : 2000 W
- Cold rool steel inner tank
- Stainless Steel heating element
- Control : Mechanical
- LED Light Indicator
- Adjustable Water Temperature Meter
- Safety Pressure Valve IX4 Water Proof
Additional information
| Standard Warranty (Year) | 1 year |
|---|---|
| Special Warranty (Year) | 5 years warranty on tank |
| Description | 50L Storage Water Heater (Vertical) |
| Color | White |
| Plug type | NA |
| Specifications | Storage Tank : 50 L Heating Power : 2000 W Cold rool steel inner tank Stainless Steel heating element Control : Mechanical LED Light Indicator Adjustable Water Temperature Meter Safety Pressure Valve IX4 Water Proof |
| Packaging Type | Carton |
| Packed Product Dimension (H x W x D) | 77 x 45.8 x 43.4 cm |
| Product Dimension (H x W x D) | 75.9 x 38.5 x 38.5 cm |
| Net Weight (kg) | 17.17 |
| Voltage/Frequency | 220-240 V ~ 50 Hz |
